Героичният Атлетико не заслужава омразата на футболните сноби: 4 извода след отпадането на Ливърпул от ШЛ

Симеоне и Атлетико продължават да срещат силно негодувание за начина си на игра, но продължават и да печелят, и да отстраняват гиганти Снимка: Getty Images
Ян Облак беше героят на мача и спасяванията му попречиха на Ливърпул да спечели още в редовното време Снимка: Getty Images
Алекс Окслейд-Чембърлейн направи голям мач, който обаче завърши злощастно за Ливърпул Снимка: Getty Images

Шампионът е аут!

В изключителен спектакъл от Шампионската лига носителят на трофея Ливърпул отпадна на своя "Анфийлд" след загуба с 2:3 от Атлетико Мадрид след продължения.

Играчите на Юрген Клоп мачкаха Атлетико в редовното време, отбелязаха веднъж чрез Джорджиньо Вайналдум и изпуснаха още много, а Ян Облак правеше чудеса на вратата на гостите, за да докара мача до продължения.

Там Роберто Фирмино се разписа за 2:0 и "Анфийлд" вече надушваше крайния успех. Тогава вратарят на Ливърпул Адриан (който беше на терена заради контузията на титулярния страж Алисон) сбърка един пас от наказателното си поле и Маркос Йоренте намали на 1:2.

Ливърпул отново се нуждаеше от гол, но получи втори, пак дело на Йоренте след контраакция.

Накрая Алваро Мората се разписа за 3:2 сам срещу Адриан, за да завърши шокиращия обрат в продълженията.

Така Ливърпул приключи с Лигата още на осминафиналите, след като игра финали в предните два сезона, докато Атлетико затвърди репутацията си на убиец на гиганти и продължава да мечтае за нещо голямо в турнира.

Какво научихме от паметния сблъсък снощи? Ето 5 основни извода от Ливърпул - Атлетико Мадрид 2:3.

1. Атлетико и Симеоне са герои и не заслужават критиките

Още след първия мач от дуела, Атлетико Мадрид беше залят с омраза от феновете на Ливърпул (и не само от тях) за дефанзивния си стил на игра. Сякаш беше някаква изненада, че Диего Симеоне реши да използва най-силната страна на своя тим (дълбоката защита) срещу видимо по-класния съперник, шампион на Европа и бъдещ шампион на Англия.

Критиките към Атлетико се засилиха още повече сега, когато отборът реално успя да отстрани Ливърпул. Самият Юрген Клоп, отпаднал за пръв път с Ливърпул след два мача на разменено гостуване, този път не се показа като човек, който губи с достойнство, и захапа съперника за тактиката му. Но Атлетико не заслужава критики, а похвали, защото продължава да бъде невероятно явление в съвременния футбол и защото извърши чисто геройство на "Анфийлд".

На един от най-страшните стадиони в световния футбол, където Ливърпул не беше губил в Европа от 6 г. насам и общо в 42 поредни мача във всички турнири. В тази крепост Атлетико успя да извърши обрат от 0:2 до 3:2 в продълженията.

Да, "дюшекчиите" бяха убедително надиграни в редовното време, измъкнаха се с доза късмет и заради изключителния си вратар, но още веднъж показаха способността си да оцеляват и да не се предават и в най-трудните ситуации. Постигнаха желаното и с обичайните провокации, с бавенето, с преиграването при паданията, с исканията за картони на съперниците (съдията не се хвана и в двубоя нямаше картон до 119-ата минута).

А Симеоне всъщност спечели мача със смените си. Диего Коща му се разсърди, когато беше изваден още в 56-ата минута и тогава влизането на Маркос Йоренте изглеждаше дефанзивна промяна.

Е, всички видяхме какво направи халфът в продълженията, когато на терена се появи и Мората, за да отбележи третия гол накрая. "Хората си мислеха, че вкарването на Йоренте е дефанзивна смяна. Не беше", подхвърли Симеоне след мача.

2. Разликата между двамата вратари реши сблъсъка

Мачът е описван най-вече като история за двама вратари и за разликата в класите им. Ливърпул отправи 11 точни удара и Ян Облак успя да спаси 9 от тях в един от най-силните си двубои в Шампионската лига. Словенецът със сигурност е в тройката на най-добрите вратари в света, където е и Алисон Бекер, но травмата му се оказа фатална за Ливърпул.

Да, ако Алисон не беше контузен, сега Ливърпул най-вероятно щеше да е четвъртфиналист в Шампионската лига, толкова важен беше първият гол на Йоренте, който върна Атлетико в мача. Адриан се издъни в опита си да изчисти топката в 97-ата минута, но той беше несигурен и по-рано в двубоя и изглеждаше въпрос на време да дойде грешката.

Резервният страж показа прилично ниво, когато трябваше да замества Алисон по-рано през сезона, но за съжаление, точно в най-значимия си мач ще бъде запомнен като големия грешник.

3. Изненадващият титуляр беше най-добрият за Ливърпул

Алекс Окслейд-Чембърлейн беше изненадата в титулярния състав на Клоп вместо Фабиньо и се отблагодари с може би най-силния си мач с червената фланелка.

За съжаление, отпадането ще помрачи блясъка от неговата игра, но си заслужава да отбележим, че докато беше на терена, той беше най-значимият играч на Ливърпул. Атлетико нямаше отговор на неговите включвания отдясно, където Симеоне беше планирал да обуздае Александър-Арнолд и Салах, но не и трети футболист в тази зона.

Това беше умел тактически ход на Клоп, проработил благодарение на грандиозния Окс, който беше в основата на всичко най-стойностно в атака за домакините. Записа и асистенцията за откриващия гол на Вайналдум.

Единственият проблем беше, че Окслейд-Чембърлейн явно свърши силите и беше сменен в 82-ата минута, а без него Ливърпул се разпадна...

4. Нуждаем се от футболни спектакли повече от всякога

Планетата се тресе от опасността и неизвестността покрай разпространението на коронавируса. Във футболния свят цари хаос и прокобно усещане сред празни трибуни, отлагания на мачове, разболяване на футболисти и тотално спиране на мачовете. Клубният сезон е под въпрос, Евро 2020 е под въпрос, и най-вече, под въпрос е здравето на играчи, треньори, фенове и всички замесени в неподражаемата магия на футболната игра.

Но за 120 минути на "Анфийлд" можехме отново да мислим само за футбол. И то за футбол в истинската му форма: с невероятни фенове, изпълнили трибуните, с драма, обрати, красиви изпълнения, герои и антигерои. Тези 120 минути бяха жизненоважно облекчение от тревогите и опасностите, бяха стимулираща доза адреналин и доза нормалност.

А само като се замислим за парадокса, че феновете на Атлетико имаха възможност да гледат своя любим тим на живо и да преживеят триумфа на трибуните, но в собствената си страна нямат това право - защото срещите в Ла Лига ще се играят без публика поне за две седмици напред.

В този период на толкова голямо и неочаквано изпитание, сякаш се нуждаем от футболни зрелища повече от всякога.